Jakie zachowania towarzyszą domowym kocicom w procesie przedłużania gatunku?

Marcowanie zdecydowanie jest oznaką kocich popędów i naturalnie przywodzi na myśl wiosnę. O tej porze wszystko budzi się ze snu, a po części rodzi się do życia. Finał okresu rozrodczego drapieżnych ssaków z rodziny kotowatych, najlepiej to potwierdza

Czy bycie kocią mamą wiąże się z wyrzeczeniami?

Ciało kotek zmienia się, podobnie jak ich zachowanie. Czworonogi stają się bardziej uległe i mniej psotne. Wrodzone zdolności długich obserwacji i zręczność w pochwytywaniu zwierzyny, wygasają. Instynkt macierzyństwa wysnuwa się na pierwszy plan i dyktuje zachowania kocicy.

Głównym kierunkiem działania jest odnalezienie odpowiedniego schronienia dla miotu młodych kociąt. Nawet jeśli obszar poszukiwań zamyka się w 30 metrach kwadratowych – zadanie otrzymuje status najwyższej rangi. Każdy przedmiot w domu, a zwłaszcza wnęki i szafy, to potencjalne schronienie podczas połogu. Żeby się o tym przekonać nie wystarczy dotknąć i spojrzeć – przede wszystkim należy dokładnie pomieszczenia obwąchać.

Ale wcześniej… kotka przeżywa ruję.

Oznaką dojrzałości płciowej jest pojawienie się rui. Ruja u kotki pojawia się zwykle między 5 a 12 miesiącem życia.

Jest to stan ściśle powiązany z wydłużającym się dniem i kurczącą się nocą. Fotoperiodyzm – fachowym nazewnictwem ujmując – reguluje funkcjonowanie gruczołów rozrodczych. Więcej naturalnego światła stanowi bodziec do rozpoczęcia cyklu rozrodczego.
I wtedy zaczyna się cała zabawa dla kotów i ich ludzkich opiekunów.

Widowisko zdecydowanie przeznaczone jest dla amatorów kociej muzyki. Spektakle zalotów rozbrzmiewają od świtu do nocy. Co ważne, profil odbiorcy nie jest sprawdzany przez wędrujące kocury, które zbliżają swe wyprawy do otwartego musicalu

https://i.pinimg.com/originals/93/4b/84/934b84e18ac8e92662612205f14095c2.jpg
kocia orkiestra nocą

Kocice natomiast upust energii znajdują w przyjmowaniu scenicznych póz, najczęściej powabnych i konkretnych.

Charakterystyczny zachowania kocic w okresie rui:

  • nadmierne łaszenie się do domowników
  • częste pocieranie ciała o meble i ludzi
  • tarzanie po podłodze
  • przenikliwe miauczenie
  • przyjmowanie pozycji leżącej z uniesionym tyłem

Sygnały o gotowości do rozrodu przejawiają się nawet do 19 dni u kotek udomowionych. Dziko żyjące przedstawicielki kotów zdecydowanie krócej manifestują owe zjawisko. Z prostej przyczyny – otwarta przestrzeń jest miejscem pobytu wielu różnych zwierząt, w tym kocurów. W takich okolicznościach krycie zwierząt odbywa się szybciej i prędzej kończą się kocie amory.

Choć kotka domowa ruję może miewać regularnie do późnej jesieni, to właśnie porą wiosenną kocie zaloty są najbardziej widoczne.

Ruja kota – co robić, jak się zachować?
https://media.istockphoto.com/photos/kitten-with-question-picture-id536218141?k=6&m=536218141&s=612x612&w=0&h=C_hPedTrH7JM3jujrLW1aThkdL0kWizM0wQ4K1mtxIo=
Częstym zachowaniem kotki podczas rui jest wyginanie ciała

Odpowiednie zachowanie względem podopiecznych zwierząt jest fundamentem ich prawidłowego rozwoju. Oraz komfortu dnia codziennego dla domowników.

Ruja i koty często generuje w ludziach niepokój oraz zniechęcenie, czy wręcz uczucie strachu. Są to emocje najczęściej wynikające z braku wiedzy odnośnie specyficznych zachowań zwierzęcia.

Przede wszystkim zachować należy spokój. Nawet agresywne zachowanie kocicy jest przejściowe, to warto mieć na uwadze.

     Ile trwa ruja u kota?  -

jest jednym z pierwszych pytań, gdy zachowanie domowej kotki zmienia się nie do poznania. Każdy kot reaguje inaczej na zmiany hormonalne, jednak przyjmuje się, że okres godowy mija szybciej niż miesiąc.

     Nasuwa się kolejne pytanie, czyli: jak złagodzić ruję u kotki?

Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ żadna z metod nie gwarantuje pełnej skuteczności. Jest to naturalny proces fizjologiczny, który zachodzi cyklicznie u każdego ssaka. Jednak współczesne czasy idą w sukurs proponując hormonalne środki farmakologiczne. Tabletki dla kota na ruje wyrządzić mogą zwierzęciu więcej szkód, niż pożytku.  

Skutki uboczne są następujące:

  • rozwój nowotworów
  • patologiczny rozrost gruczołów mlekowych
  • uszkodzenie nadnerczy
  • nadwaga

Dlatego domowa kocica doceni bardziej sielskie rozwiązania:

  • czułe przytulanie
  • spokojne zabawy,
  • brak hałasu,
  • aromatyzowanie pomieszczeń ziołami: kocimiętką, walerianą
  • porządek w kuwecie
  • ciepło
  • oraz pełne miski z jedzeniem oraz wodą  😻

Ruja u kotki ma jeden cel – wydanie na świat miotu zdrowych kociąt. Oczywiście, będąc świadomym warunków, jeśli nie są odpowiednie do powiększania stada kotów, należy zapobiec rozmanażaniu się tych udomowionych zwierząt. Rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij